У организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Град Шабац је био домаћин скупа под називом ,,Град Шабац, пример добре праксе сарадње града, институција и цивилног сектора“, у ком су поред представника Савета за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва, учествовали министар Томислав Жигманов, државни секретар Министарства информисања и телекомуникација Дејан Парчетић, градоначелник Шапца др Александар Пајић, председник Скупштине града Шапца Немања Пајић, различита удружења грађана и стручњаци из области друштвеног деловања.
У уводном обраћању градоначелник Шапца др Пајић нагласио је значај одржавања овог скупа, који како је рекао, поносно представља пример успешне сарадње између Града и цивилног сектора.
,,Град је изузетно поносан на све постигнуте успехе организација цивилног друштва које су укључене у радна тела, савете и комисије наше заједнице. Наша сарадња са цивилним сектором огледа се у многим пројектима у области социјалне и здравствене заштите, али и другим областима друштвеног живота, који за циљ имају побољшање квалитета и доступност јавних услуга грађанима. Само у овој години подржали смо 31 пројекат у области социјалне и здравствене заштите, предложен од стране 26 удружења, као и једне фондације. План развоја града за период од 2023. до 2030. године, у радној групи од почетка до краја процеса израде документа, учествовале су ОЦД из сваке области живота града“, истакао је градоначелник и нагласио да је данашњи скуп био прилика за размену знања и искустава о најбољим праксама у области социјалне и здравствене заштите, те да ће за Град међусекторска сарадња и даље бити високо у приоритетима рада.
Повод за организацију овог скупа у Шапцу било је одржавање четврте и пете седнице Савета за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва, који је прошле године основала Влада Републике Србије, а чији је председник Шапчанин Александар Прица.
Министар Жигманов изјавио је да Шабац може да послужи као пример града који је остварио успешну сарадњу јавног и цивилног сектора који води ка квалитетнијем животу свих грађана.
,,Влада Републике Србије и Министарство препознају важност бројних програма цивилног друштва у локалним заједницама којима се подстичу, креирају и спроводе активности које утичу на побољшање живота грађана и грађанки у тим срединама. Због тога је један од приоритета политика које спроводе државни органи обезбеђивање подстицајног окружења за деловање и даљи развој цивилног друштва и успостављање механизама сталног дијалога и системске сарадње између цивилног и јавног сектора“, рекао је Жигманов.
Министар је подсетио да је Влада Србије 2022. године усвојила Стратегију, а затим Акциони план који је довео до формирања Савета за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва, као новог механизма сарадње између државног и цивилног сектора.