Вести

У ТЕКЕРИШУ ОБЕЛЕЖЕНА 110. ГОДИШЊИЦА ОД ЦЕРСКЕ БИТКЕ

19. август 2024.
У спомен-комплексу ,,Церска битка” у Текеришу, данас је уз највише државне почасти обележена 110. годишњица од битке на Церу, прве српске и прве савезничке победе у Великом рату. Церемонију полагања венаца и одавања почасти предводио је изасланик председника Србије Александра Вучића, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник владиног Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, Немања Старовић.
Говорећи о Церској битци, Старовић је истакао да је пораз који је Аустроугарска претрпела те 1914. године био тежак ударац за морал и престиж њене војске, коју је за непуних пет месеци два пута до ногу потукао војник како су они видели „мале Србије“.
,,Нека ова лекција буде наук и онима који данас маштају о дестабилизацији и смањењу Србије. Победа на Церу је са правом уписана златним словима у историји, како српског народа, тако и читаве Европе. Период од 1914. до 1918. године остао је упамћен као време великог страдања, али исто тако као време највећег херојства и непролазне славе. То херојство,  наш војник је доказао у бројним бојевима на којима су српски горостаси оставили своје гробове као вечну успомену на њихово јунаштво и мучеништво, прожето родољубљем и храброшћу на које смо и данас поносни. Клањајући се данас сенима Церских јунака, ми морамо доказати да смо спремни да и будућности одбранимо интересе српског народа и Републике Србије без обзира на изазове који су пред нама. Убеђен сам да оснажену и препорођену српску војску, данас воде официри и војници који се напајају истим оним духом као и њихови славни преци који су пронели  славу српског оружја на Церу, Колубари, Кајмакчалану, Ветернику и другим  бојиштима Великог рата. Наша армија  се данас  не води путем деструкције како су то неки хтели и планирали после 2000. године, већ је моћна сила одбране опремљена са најсавременијим оружањем како би била гарант стабилности и сигурности Републике Србије“, рекао је министар Старовић.
Старовић је нагласио да је Церска победа потврда наше спремности да бранимо отаџбину, а да је Цер наша непролазна слава за коју смо дали најдрагоценије жртве.
,,Ми, потомци победника из Првог светског рата, имамо задатак и обавезу да се запитамо какве поруке и путоказе можемо да извучемо из њиховог подвига, без сумње, најславнијег нараштаја у нашој историји. Зато са овог места, а у освит обележавања стогодишњице од Церске битка, као догађаја од пресудног значаја за читаво човечанство, ми им поручујемо да их нисмо  и никада нећемо заборавили. Нека им  је вечна слава и хвала!“, поручио је министар.
Обележавању 110 година од Церске битке, присуствовао је и градоначелник Шапца др Александар Пајић, који је нагласио да је Церска битка била део прве аустроугарске офанзиве на Србију.
,,Ова битка се водила за контролу врхова и подножја ове планине, а читава операција у војном смислу окончана је протеривањем непријатеља из Шапца, 24. августа 1914. године. За време битке на Церу, српска војска и народ показали су изузетну веру и пожртвованост да одбране своје парче земље коју је непријатељ бесомучно напао. У најтежим тренуцима тих дана, церски јунаци су веровали у победу, чија величина нас и данас све надахњује. Показана снага, јунаштво и вештина српских војника на Церу наставиће да вечно надахњују будуће нараштаје’, казао је градоначелник Пајић.
Он је подсетио да је током битке на Церу, Шабац преживео неке од најтежих тренутака у својој историји.
,,Сурова поступања аустроугарских војника према цивилном становништву и материјалним добрима, учинила су да победу на Церу увек обележавамо са дубоким пијететом и према бројним жртвама шабачког страдања из августа 1914. године. Наша је дужност да се сећамо ових догађаја и свих жртава, да се сећамо победе на Церу, али и да наставимо да побеђујемо у будућности! Нека је вечна слава церским јунацима!“, поручио је Пајић.