U spomen-kompleksu ,,Cerska bitka” u Tekerišu, danas je uz najviše državne počasti obeležena 110. godišnjica od bitke na Ceru, prve srpske i prve savezničke pobede u Velikom ratu. Ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti predvodio je izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik vladinog Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, Nemanja Starović.
Govoreći o Cerskoj bitci, Starović je istakao da je poraz koji je Austrougarska pretrpela te 1914. godine bio težak udarac za moral i prestiž njene vojske, koju je za nepunih pet meseci dva puta do nogu potukao vojnik kako su oni videli „male Srbije“.
,,Neka ova lekcija bude nauk i onima koji danas maštaju o destabilizaciji i smanjenju Srbije. Pobeda na Ceru je sa pravom upisana zlatnim slovima u istoriji, kako srpskog naroda, tako i čitave Evrope. Period od 1914. do 1918. godine ostao je upamćen kao vreme velikog stradanja, ali isto tako kao vreme najvećeg herojstva i neprolazne slave. To herojstvo, naš vojnik je dokazao u brojnim bojevima na kojima su srpski gorostasi ostavili svoje grobove kao večnu uspomenu na njihovo junaštvo i mučeništvo, prožeto rodoljubljem i hrabrošću na koje smo i danas ponosni. Klanjajući se danas senima Cerskih junaka, mi moramo dokazati da smo spremni da i budućnosti odbranimo interese srpskog naroda i Republike Srbije bez obzira na izazove koji su pred nama. Ubeđen sam da osnaženu i preporođenu srpsku vojsku, danas vode oficiri i vojnici koji se napajaju istim onim duhom kao i njihovi slavni preci koji su proneli slavu srpskog oružja na Ceru, Kolubari, Kajmakčalanu, Veterniku i drugim bojištima Velikog rata. Naša armija se danas ne vodi putem destrukcije kako su to neki hteli i planirali posle 2000. godine, već je moćna sila odbrane opremljena sa najsavremenijim oružanjem kako bi bila garant stabilnosti i sigurnosti Republike Srbije“, rekao je ministar Starović.
Starović je naglasio da je Cerska pobeda potvrda naše spremnosti da branimo otadžbinu, a da je Cer naša neprolazna slava za koju smo dali najdragocenije žrtve.
,,Mi, potomci pobednika iz Prvog svetskog rata, imamo zadatak i obavezu da se zapitamo kakve poruke i putokaze možemo da izvučemo iz njihovog podviga, bez sumnje, najslavnijeg naraštaja u našoj istoriji. Zato sa ovog mesta, a u osvit obeležavanja stogodišnjice od Cerske bitka, kao događaja od presudnog značaja za čitavo čovečanstvo, mi im poručujemo da ih nismo i nikada nećemo zaboravili. Neka im je večna slava i hvala!“, poručio je ministar.
Obeležavanju 110 godina od Cerske bitke, prisustvovao je i gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić, koji je naglasio da je Cerska bitka bila deo prve austrougarske ofanzive na Srbiju.
,,Ova bitka se vodila za kontrolu vrhova i podnožja ove planine, a čitava operacija u vojnom smislu okončana je proterivanjem neprijatelja iz Šapca, 24. avgusta 1914. godine. Za vreme bitke na Ceru, srpska vojska i narod pokazali su izuzetnu veru i požrtvovanost da odbrane svoje parče zemlje koju je neprijatelj besomučno napao. U najtežim trenucima tih dana, cerski junaci su verovali u pobedu, čija veličina nas i danas sve nadahnjuje. Pokazana snaga, junaštvo i veština srpskih vojnika na Ceru nastaviće da večno nadahnjuju buduće naraštaje’, kazao je gradonačelnik Pajić.
On je podsetio da je tokom bitke na Ceru, Šabac preživeo neke od najtežih trenutaka u svojoj istoriji.
,,Surova postupanja austrougarskih vojnika prema civilnom stanovništvu i materijalnim dobrima, učinila su da pobedu na Ceru uvek obeležavamo sa dubokim pijetetom i prema brojnim žrtvama šabačkog stradanja iz avgusta 1914. godine. Naša je dužnost da se sećamo ovih događaja i svih žrtava, da se sećamo pobede na Ceru, ali i da nastavimo da pobeđujemo u budućnosti! Neka je večna slava cerskim junacima!“, poručio je Pajić.