U Centru za stručno usavršavanje Šabac danas su počele tri obuke za nezaposlena lica i to: obuka za osnove korišćenja računara, obuka za engleski jezik A1 i obuka za rad na numerički upravljanoj glodalici (CNC glodalici). Obuke se finansiraju iz sredstava Lokalnog akcionog plana zapošljavanja grada Šapca za 2021. godinu. Gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić istakao je da su ove obuke namenjene podizanju kvaliteta ponude na tržištu rada, odnosno nezaposlenim licima koja žele da povećaju svoju mogućnost zapošljavanja.

,,Sticanjem novih znanja i veština koje se usvoje tokom obuke, nezaposlenima se pruža mogućnost više za aktivno učestvovanje na tržištu rada, a samim tim lakše pronalaženje posla i sticanja sopstvenih izvora prihoda. Ove obuke predstavljaju meru aktivne politike za zapošljavanje lica koja se nalaze u evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje grada Šapca. Gradska uprava će navedene obuke realizovati sa Centrom za stručno usavršavanje koji je akreditovana ustanova za organizovanje obuka. Sva lica prilikom završene obuke dobiće sertifikat”, rekao je gradonačelnik Pajić i dodao da će Grad Šabac i u narednom periodu činiti sve kako bi se u gradu smanjio broj nezaposlenih.
,,Najbolji način za to jeste dovođenjem investitora i otvaranjem novih radnih mesta. Uslov koji je neophodan da bi se to desilo, jeste obrazovana i obučena radna snaga, što i jeste cilj ovih obuka”, dodao je gradonačelnik Pajić.

Predsednik Skupštine grada Šapca Nemanja Pajić kazao je da su pomenute obuke samo jedna od aktivnih mera grada u cilju smanjenja stope nezaposlenosti građana sa ciljem njihovog osnaživanja i razvoja kompetencija na tržištu rada.
,,Do specifičnih obuka smo došli na osnovu istraživanja potreba privrede. Deo aktivnosti biće realizovan u Trening centru, a drugi deo kod naših privrednika, što je veoma dobra kombinacija. Ideja je potekla od Saveta za zapošljavanje, a deo je projekta sa Austrijskom razvojnom agencijom ( SEED program). Ovim pokazujemo da su svi naši programi i projekti održivi, jer odgovaraju na potrebe privrede”, rekao je Nemanja Pajić i dodao da je SEED III projekat kojim je predviđeno proširenje kapaciteta Trening centra sa novim akreditovanim programima i obukama.
Javni poziv bio je raspisan za ukupno 36 polaznika. Međutim, na sva tri poziva prijavio se veći broj polaznika pa je zbog velikog interesovanja i značaja obuka za nezaposlena lica na sednici Lokalnog saveta za zapošljavanje doneta odluka da se svima koji su podneli uredne prijave omogući pohađanje obuke, tako da će obuku iz engleskog pohađati 19 polaznika, obuku za osnove korišćenje računara 17, i obuku za rad na numerički upravljanoj glodalici 12 polaznika.


