Povodom 110 godina od stradanja Šapčana u Prvom svetskom ratu, gradonačelnik Šapca dr Aleksandar Pajić je zajedno sa ministrom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nemanjom Starovićem, prisustvovao u Sabornom hramu Svetih apostola Petra i Pavla parastosu, nakon čega su položili venac na spomen obeležje palim Šapčanima u ratovima od 1912 – 1918. godine u porti hrama.
,,Istorija Šapca u Prvom svetskom ratu predstavlja jedan od najtežih perioda grada. Prvi na udaru vojske austrougaraske monarhije, naš grad se već u avgustu 1914. godine, suočio sa potpunim uništenjem svega što je do tada postojalo. Javne zgrade, porodične kuće, verski objekti i najvažnije ljudi, ništa nije pošteđeno u bestijalnom divljanju vojnika civilizovane evropske monarhije.
Možda je zločin u Sabornom hramu Svetih apostola Petra i Pavla, ovde u Šapcu, i najočigledniji simbol šabačkog stradanja i patnje koju je tadašnja generacija naših sugrađana podnela za vreme ovog rata“, izjavio je gradonačelnik Šapca i podsetio da su svedočanstva o ovim tužnim događajima zabeležili i stranci poput Arčibalda Rajsa, Anri Barbija, Džona Rida, koji se i sami nisu mogli načuditi razmerama uništenja koje su videli u Šapcu.
Spomenik palim Šapčanima u ratovima 1912-1918. godine sa spomen kosturnicom, i danas je najbolji svedok ovih događaja. Ove godine obeleženo 90 godina od njegovog postavljanja.
,,Još jednom smo se obavezali da ćemo staranjem o njemu, čuvati i sećanje na pale Šapčane iz avgusta 1914. godine, ali i celog Prvog svetskog rata. To je naša ljudska i moralna odgovornost prema precima ali i našim potomcima“, naveo je Pajić, uz naglasak da ih je
današnja svečana akademija koja je održana u amfiteatru Visoke škole strukovnih studija Šabac, a koja je posvećena stradanju Šapčana, još jednom učvrstila u uverenju da je pamćenje i sećanje na svoju prošlost jedini siguran put očuvanja identiteta, samosvesti, ali i sopstvene budućnosti.