Вести

МИНИСТАР МИЛИЋЕВИЋ И ГРАДОНАЧЕЛНИК ПАЈИЋ ОТВОРИЛИ КАМП ЗА МЛАДЕ ИЗ ДИЈАСПОРЕ И РЕГИОНА НА ЛЕТЊИКОВЦУ

5. август 2024.

Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић и градоначелник Шапца др Александар Пајић отворили су данас културно-образовни камп за младе из дијаспоре и региона на Летњиковцу, чији је циљ окупљање младих ради очувања и неговања традиције фолклора и народног стваралаштва.

У кампу учествују деца из Републике Српске и Аустрије, узраста од 11 до 15 година, која су чланови српских културно-уметничких друштава. Поред домаћина програма, Центра за очување културе и традиције ,,Јеврем Обреновић” из Шапца, овде ће доћи и културно-уметничка друштва из Прњавора, Скупљена, Младеновца и Сопота.

,,Драго ми је што ће поред свакодневне игре и песме, деца имати прилику да сазнају нешто више о нашој богатој историји и култури. Шабац има несумњиво много тога да им понуди. Ми смо се потрудили да им омогућимо да посете Мишар, Цер, један од најлепших манастира у Епархији шабачкој Каону, да обиђу Центар за стручно усавршавање, да се купају на шабачким базенима и упознају наш лепи крај. Захваљујем се Влади Републике Србије и министарству на чијем је челу министар Милићевић што су нам омогућили да реализујемо овај камп у нашем граду, кроз који ће у наредних седам дана проћи око 150 деце која ће уживати у неговању језика, културе и обичаја нашег краја. Важно је да заједно пружамо деци овакве прилике, помажући им да разумеју своје корене и буду поносни на своје порекло.
Нема боље земље и лепшег живота него што је у нашој Србији“, рекао је градоначелник Александар Пајић.

Министар Милићевић је истакао да управо кроз овакве догађаје, манифестације, окупљања, акценат стављају на наше младе сународнике, малишане који живе ван Србије. Он је пoдсетио да је прошле године то био пионирски подухват, а да ће ове године у 22 кампа у 18 општина и градова на територији Србије око 5.000 малишана бити укључено у цео пројекат. Циљ је да малишани, наши сународници који живе ван Србије, упознају унутрашњост Србије кроз упознавање културе, историје, традиције.

,,Култура и историја Шапца је веома богата. Убеђен сам кроз ових седам дана бар један део тога упознати и понети са собом кад се врате у државе где живе. Жеља нам је да научне кампове искористе, да науче још боље ћирилицу, да уче о култури и историји, јер ће тако на најбољи начин бити наши амбасадори и чувари нашег идентитета и традиције и радити на доградњи мостова пријатељства која ће стећи у Шапцу“, истакао је Милићевић.