Државна церемонија поводом обележавања 218. годишњице од Боја на Мишару, коју је предводио државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
и члан владиног Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, Зоран Антић, одржана је данас код споменика Карађорђу и мишарским јунацима.
Свештенство Цркве Успења Пресвете Богородице из Орида и Цркве Васкрсења Господњег из Мишара служило је помен Карађорђу и мишарским јунацима. Венце на спомен обележје положили су представници Министарства одбране и Војске Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Мачванског управног округа, Града Шапца, околних локалних самоуправа и удружења, као и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
Градоначелник Шапца др Александар Пајић, подсeтио је да је ово била једна од највећих српских победа у борби за слободу и независност српске државе, те да су Карађорђе, поп Лука Лазаревић, Милош Стојићевић Поцерац и други устаници против надмоћнијег непријатеља, показали да слобода нема цену, да се за њу треба и мора борити, и да је она једини гарант слободног живота и напретка.
,,Наше историјско искуство је такво да нас је научило да само независна држава представља гарант слободног живота и опстанка нашег народа. Стога је борба на Мишару, и даље синоним за вредности које морамо неговати и преносити будућим генерацијама. Шабац је одувек био слободарски крај. Мачва и Подриње су само у протекла два века у више наврата дали многобројне жртве за слободу. Зато је сећање на Мишар, уједно подсећање и на све који су свој рад и животе уградили у друштво чији смо и сами данас део. Без сећања на њих, нема ни будућности. И тога смо веома свесни, зато је обележавање оваквих догађаја, наша морална обавеза пред прецима, али и потомцима. У временима изазова, њихова дела нам служе као светлост да труд, храброст и воља надјачавају све препреке. То је порука за данас, то је и порука за будућност. Ми имамо на кога да се угледамо и знамо ко смо и шта су нам темељи. Мишар то несумњиво јесте.
Слава Карађорђу и мишарским јунацима! Живела Србија!“, поручио је градоначелник Пајић.
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Антић, истакао је у свом обраћању, да сваке године на овом месту обележавамо годишњицу великог Боја на Мишару, који је поред Боја на Иванковцу и Боја на Делиграду један од стубова српске резолуције, али и темељ модерне српске државности.
,,Када погледамо суштински у геополитичком смислу одређене константе нису се промениле ни после 218. година. Можда су се промениле географске границе и временски простор и оквир у ком народи на Балкану живе, али су притисци великих сила са свих страна остали идентични. Оно што су тадашњи устаници Србије трпели, велике игре, великих сила, у стварању наше слободе нису се ни дан данас промениле. Наше државно руководство води велику борбу како на унутрашњем, тако и на спољно-политичком плану. Много је непријатеља Србије, као што их је било 1806. године. Некима се уопште није свидело то што Срби желе да створе велику и моћну државу. Карађорђе и устаници су ту идеју имали, коју је после наставио Милош Обреновић, а која је резултирала 1878. године на Берлинском конгресу, када је и формално Србија постала независна. Али и тада, и данас, и кроз Балкански, Први светски рат, нису нам дали да језгро проширимо и ујединимо са осталим народима на Балкану што је вечна жеља. Надам се да ће ове нове генерације на овим темељима које данас држава Србија поставља у региону, али и кроз сарадњу са Републиком Српском и са осталим делом српског света, једног дана смоћи снаге, да поново под окриље некадашње капе Душановог царства у добром делу објединимо оно што јесте вековини сан Срба, а то је да сви живе под једном капом“, поручио је Антић.