Дан ослобођења у Првом светском рату обележен је данас поменом и полагањем венаца на Спомен костурницу страдалима (1912-1918) у порти Цркве Светих апостола Петра и Павла у Шапцу. Помен жртвама служили су свештеници Шабачке епархије. У име градоначелника др Александра Пајића, венце су положили заменик градоначелника Блажа Кнежевић и члан Градског већа за културу Мирољуб Мијушковић. Почаст страдалницима, полагањем венаца, исказали су и начелник Мачванског округа Владан Красавац, Војска Србије, Удружења потомака ратника Србије, Удржења “Церски марш”, СУБНОР Шапца и СУБНОР Богатића.
Током Великог рата од 14.000 тадашњих становника Шапца, скоро 7.000 је изгубило живот. Две трећине кућа је било разорено, а због нечувених злочина над цивилима град је назван Српски Верден. После Великог рата, Шабац је одликован са чак три ордена: Француским ратним крстом са палмом (1920), Чехословачким ратни крстом (1934) и Крађорђевом звездом са мачевима (1934).
-Данас смо се окупили да прославимо 102. године ослобођења Шапца у Првом светском рату. Овде у порти Цркве Светих апостола Петра и Павла, десио се ужасан злочин. Аустроугарска војска је затворила Шапчане, децу, жене, старе, мучила их без хране и воде данима, а потом сахранила у раке које су саме жртве ископале. Ми смо дужни да никада не заборавимо оно што су наши преци учинили за нас, а училили су много. Пружили су нам слободу- истакао је др Драгутин Јовановић, председник Удружења потомака Градска организација Шабац.

